Námestie Slobody 1994
020 01 Púchov
+ 421 911 470 740

Botox

Vrásky spôsobené opakovanými kontrakciami tvárových svalov je možné redukovať v podstatnej miere aplikáciou botulotoxínu do oblasti týchto svalov. Botulotoxínom je možné ovplyvniť i nadmerné potenie podpazušia, dlaní a chodidiel.

 

Mechanizmus účinku botulotoxínu:

 

Botulotoxín je produkt baktérie Clostridium bolulinnum, ktorý sa injekčne aplikuje do hyperaktívnych mimických svalov, kde v oblasti nervovosvalového spojenia blokuje vyplavenie acetylcholínu, ktorý je zodpovedný za prenos vzruchov z nervov do cieľového mimického svalu. Výsledkom je dočasná paralýza svalov zodpovedných za tvorbu vrások. Mimické vrásky sa potom čiastočne alebo úplne vyhladia. Efekt terapie sa začne rozvíjať postupne , asi 48-72 hodín po zákroku, úplne sa rozvinie do 14 dní po zákroku. Dĺžka trvania rozvinutého efektu je individuálna, po prvej aplikácii asi 3-4 mesiace. Opakovanými aplikáciami sa dĺžka efektu postupne predlžuje. Obnova prenosu nervového vzruchu sa objavuje postupne.

 

Kontraindikácie:

 

Precitlivosť na liečivo alebo na niektorú z pomocných látok.
Zvlášť zvýšenú opatrnosť a prísny dohľad vyžadujú: tehotenstvo, nervovosvalové ochorenie( Myastenia gravis), poruchy zrážania krvi, zápal v mieste vpichu, užívanie niektorých liekov.
Použitie botulotoxínu počas kojenia sa neodporúča.

 

Nežiadúce účinky:


Vo všeobecnosti je táto metóda účinná a bezpečná ale vedlajšie účinky sa môžu vyskytnúť.

Sú to:

Svrbenie, začervenanie, drobné modriny v mieste vpichu, bolesti hlavy, veľmi zriedka dvojité videnie, prechodné chrípkové znaky( spontanne zmiznú do 2-4 dňoch)
Ostatné nežiadúce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť, priamo súvisia s ošetrovanou lokalitou, napr. pokles horného viečka, pokles obočia, asymetrický úsmev a pod.( upravia sa behom 2-4 týždňov)
V ojedinelých prípadoch sa efekt nedostaví vôbec( prítomnosť protilátok v organizme
proti botulotoxínu typu A)

 

Po zákroku treba dodržiavať tieto pokyny:


Počas 6 hodín sa nepredkláňať, neľahnúť si, nedotýkať sa ošetrených oblastí
Počas 2 dní necvičiť, nenavštíviť solárium ani saunu,
Počas 2 týždňov neabsolvovať kozmetickú masáž ani ošetrenie pleti